Maxime Rodinson – İslam ve Kapitalizm

Ücretli e-kitap indir
İslam ve Kapitalizm Kitap Kapağı İslam ve Kapitalizm
Maxime Rodinson
Gün Yayınları
344

Bu yapıt geleceklerini daha iyi belirlemek isteyen Müslüman ülkelerin aydınları ile geri kalmış/bırakılmış dünyanın bu özgül alanını daha fazla tanımak isteyen Avrupalı okurlar için eşsiz, vazgeçilmez nitelikte bir başvuru kaynağıdır. M.Rodinson İslam dininin büyük ekonomik sistemlerle ilişkilerini; Marksist toplumsal teoriyi, uzmanlaşmışlığın derin bilgisiyle birleştirerek tanımlıyor/açıklıyor.

İslam'ın ekonomiye ilişkin buyruklarını ve bunların ortaçağ toplumsal yaşamı üzerindeki etkilerini betimleyip İslam ideolojisi ile ekonomik sistem arasındaki etkileşimi, Yahudilik ve Hıristiyanlıkla karşılaştırarak inceliyor. Ayrıca kapitalizmin İslam ülkelerinde içsel bir süreçle mi yoksa Batı'nın baskısı ve takliti ile mi geliştiğini, İslam'ın kapitalistleşme sürecini engelleyip engellemediğini, Müslüman tarzı bir kapitalizmin olup olmadığını inceliyor.

Son olarak dinsel ideoloji ile ekonomik yaşam arasındaki ilişkilerin doğası nedir; insanın ve düşüncelerin tarihte nasıl bir rolü vardır; sosyalizme yürüyüşte İslam'dan yararlanılabilir mi; Marksizm dinsel toplumlarda bir rol oynayabilir mi gibi soruları tartışıyor.

Bu yapıttaki toplu yaklaşımlar ve yargıların dünyanın ve Türkiye'nin güncelliğine önemli bir ışık tutacak nitelikte olduğunu okuyanlar görüp takdir edecektir.

Ücretli e-kitap indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir